Portfolio językowe

Czym jest EPJ?

Europejskie portfolio językowe jest to pomoc dydaktyczna dla wszystkich, którzy uczą się języków obcych niezależnie od wieku. Stworzone na wzór portfolio artystycznego jest osobistym dokumentem uczącego się. Dzięki niemu uczący się może zaprezentować swoje umiejętności językowe i doświadczenia interkulturowe z różnych okresów nauki we wszystkich znanych mu językach. Może posługiwać się nim przy zmianie szkoły, klasy, uczelni, a później nawet starając się o pracę.

Więcej: Czym jest EPJ?

 

Idea EPJ

Idei opracowywania portfolio przyświecał cel uświadomienia każdej osobie uczącej się języków obcych, że nauczyciel może tylko pomóc w nauce języka, ale to sam uczący się musi sterować przebiegiem swojego procesu uczenia się. Musi nauczyć się dostrzegać swoje sukcesy i w nich upatrywać źródła motywacji do dalszej nauki. Proces opanowywania języka obcego jest długi i nie zawsze przychodzi łatwo. Dzięki Europejskiemu portfolio językowemu uczący może bardzo szybko dostrzec postępy we własnej nauce, chociaż często nie są one jeszcze dostrzegane przez nauczycieli.

Więcej: Idea EPJ

Budowa i opis EPJ

Każde Europejskie portfolio językowe składa się z trzech ściśle powiązanych ze sobą części: Paszportu językowego, Biografii językowej i Dossier. Wszystkie są istotne w cyklu nauki i pełnią określoną funkcję.

Więcej: Budowa i opis EPJ

 

Historia EPJ

Idea stworzenia Europejskiego Portfolio Językowego narodziła się w Sekcji Języków Nowożytnych Rady Europy. Jego pierwsze wersje zostały opracowane  w latach 90. przez zespół zaangażowany w prace nad Europejskim systemem opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie, ocenianie. Wersje te zostały przetestowane w latach 1998-2000. W latach 2000-2002 Komitet Akredytacyjny Rady Europy zatwierdził blisko 40 wersji językowych Europejskich portfolio językowych.

Więcej: Historia EPJ

EPJ w Polsce

Polskie portfolio językowe pojawiło się w 2004 roku, najpierw w wersji dla dzieci. Dzięki staraniom naszego stowarzyszenia, już rok później, do 322 uczniów szkół zrzeszonych w PASE trafiła wersja dla dorosłych.

Więcej: EPJ w Polsce

 
 
 • Strefa Słuchacza
 • Strefa Dyrektora
 • Strefa Lektora

 • Jeśli chcesz otrzymywać informacje o szkoleniach i warsztatach wpisz swoje dane:

  Ta strona używa cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki

  feed-image RSS

  COPYRIGHT BY PASE

  DESIGNED BY TOMAMI

  DEVELOPED BY BASCOMP