Pytania i odpowiedzi PASE

12 najważniejszych pytań i odpowiedzi

1. Jakie oryginalne formy nauki oferują obecnie szkoły językowe?

Czy się sprawdzają?
E- learning czyli nauka za pomocą Internetu wydawał się z początku największą rewolucją w nauczaniu języków obcych, jednak w swojej czystej formie się nie sprawdził. Bardzo trudno utrzymać motywację kursanta tylko za pomocą platformy e-learningowej i kontakt z "żywym" lektorem okazał się być jednak potrzebny. Obecnie częściej wykorzystuje się metodę Blended Learning czyli mieszaną - część zajęć z lektorem, część  przez Internet. Wskazana forma sprawdza się w przypadku bardzo zapracowanych osób, dużo i często  podróżujących służbowo, które nie mogą pozwolić sobie na systematyczne zajęcia 2 razy w tygodniu.

2. Jak wybrać szkołę językową dla siebie? Na co zwrócić uwagę?
Zawsze w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na znaki jakości jakie posiada szkoła oraz popytać znajomych o ich rekomendacje i opinie. W Polsce najbardziej rozpoznawalny jest Znak Jakości PASE - Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych którym może się pochwalić ponad 30 szkół w Polsce. Bardzo wysokie standardy gwarantuje również Znak EAQUALS - Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych. Wybierając szkoły ze znakiem jakości słuchacz ma pewność że zostały one gruntownie sprawdzone przez niezależnych inspektorów i że jakość nauczania oraz nadzór metodyczny jest na wysokim poziomie.

3. Jak ocenić kompetencje nauczyciela?

Uczniowi nie jest tak łatwo ocenić kompetencje zawodowe nauczyciela dlatego bardzo ważny jest wybór dobrej szkoły językowej, w której zatrudnia się wykwalifikowanych lektorów posiadających wysokie kompetencje językowe i metodyczne. Bardzo ważna jest osobowość nauczyciela bez której trudno sobie wyobrazić ciekawe  zajęcia. Zapisując się do szkoły językowej warto zapytać kto konkretnie będzie nas uczył i jakie ma kwalifikacje. Jeśli szkoła nie będzie chciała udzielić nam informacji lub będzie udzielała wymijających odpowiedzi to powinna nam się zapalić lampka kontrolna. Dobry lektor posiada dyplom wyższej uczelni, przygotowanie metodycznie oraz wysokie kompetencje językowe ( na poziomie C2).

4. Czy popularne są szkolenia dla firm, na przykład mające na celu zapoznanie kursantów z daną tematyką i słownictwem (tłumaczenia instrukcji)? Czy są szkoły językowe które takie szkolenia organizują?
Obecnie coraz więcej kursów prowadzonych jest z języka specjalistycznego ESP- English for Specific Purposes. Szkoły oferują nie tylko kursy z języka biznesowego czy medycznego ale również bardzo specjalistyczne takie jak szkolenia dla personelu pokładowego samolotów, taksówkarzy, telefonistek itp. Większość dobrych szkół jest w stanie przygotować kurs tak zwany "szyty na miarę" czyli uwzględniający specyficzne potrzeby językowe słuchaczy.
Jak powinna wyglądać kwalifikacja do grup? Czy już podczas np. testu czy rozmowy można zorientować się, że dana szkoła jest dobra lub zła?
Badanie poziomu znajomości języka obcego powinno odbywać się w dwóch etapach. Pierwszą część; pisemną stanowi test  (może być udostępniony w formie papierowej na miejscu lub on line), drugą część ustną stanowi 10-15 minutowa rozmowa z lektorem. Zestawienie wyniku części pisemnej i ustnej pozwala lektorowi określić poziom zaawansowania i przydzielić uczestnika do właściwej grupy. Jeżeli szkoła nie przeprowadza ustnej formy kwalifikacji a tylko do testu, który jest tańszy oznacza to, że nierzetelnie kwalifikuje do grup i nie powinniśmy zapisywać się do takiej szkoły.


5. Jaka powinna być maksymalna liczba słuchaczy w grupie- czy np. w grupie 15 osobowej można nauczyć się języka?
Grupy 15 osobowe są obecnie stanowcza za duże. Większość dobrych szkół językowych ogranicza maksymalną liczbę osób w grupie do 12 osób ale oferuje również naukę w grupach mniejszych np 4-6 osobowych. Pamiętajmy, że choć nauka w małych grupach jest droższa jest ona jednak znacznie bardziej efektywna.
Jak rozpoznać dobrego nauczyciela? Czy warto iść do danej grupy tylko dlatego, że zajęcia prowadzi native speaker?
Najważniejsze aby lektor miał kwalifikacje do nauczania, to znaczy posiadał wyższe wykształcenie, przygotowanie metodyczne oraz wysokie kompetencje językowe. Native speakerzy choć oczywiście znają bardzo dobrze język niestety często nie posiadają żadnego dyplomu, ani właściwego przygotowania do nauczania. Zapisując się do szkoły powinniśmy zawsze dokładnie dowiedzieć się jakie kwalifikacje będzie miał nasz nauczyciel. Jeśli szkoła odmówi nam odpowiedzi, poszukajmy takiej w której nie jest to tajemnicą.


6. Jak powinna wyglądać lekcja próbna- po czym zorientować się, że w danej grupie i pod kierunkiem konkretnego nauczyciela nauczymy się języka?

Jeżeli przyjdziemy do szkoły na lekcję próbną, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na poziom językowy pozostałych uczestników oraz ich wiek. Jeśli trafimy do grupy o zróżnicowanym poziomie językowym, lektor będzie musiał tracić bardzo dużo czasu na pracę z indywidualnymi problemami słuchaczy. Warto też zwrócić uwagę na sposób prowadzenia zajęć przez nauczyciela i jego osobowość. Jeżeli pierwsze zajęcia wydadzą nam się nudne na kolejnych raczej nie będzie lepiej.


7. Ile kosztuje dobry kurs- czy warto decydować się na lekcje tylko dlatego, że są tanie?

Absolutnie należy unikać szkół, które reklamują się głównie niską ceną. Niska cena oznacza zwykle liczne grupy oraz słabych i nie wykwalifikowanych nauczycieli. Jeśli już chcemy oszczędzić pieniądze możemy w dobrych szkołach językowych wybierając tańsze kursy w mniej popularnych porach np. koło południa.


8. Czy kursy przyspieszone mają sens?

Kursy przyspieszone polecałbym szczególnie osobom, które w szybkim czasie muszą nauczyć się języka. Na przykład przed wyjazdem za granicę, lub przed egzaminem. Jeśli natomiast chcemy się uczyć efektywnie powinniśmy uczyć się przede wszystkim systematycznie przez cały rok.


9. Czy należy zwracać uwagę na wygląd szkoły i jej ogólną prezencję na tle innych szkół- np. czy istotne jest to, w jakim miejscu się znajduje, czy panuje tam miła atmosfera, czy nauczyciele podchodzą rygorystycznie do zajęć, itp.?
Lokalizacja szkoły jest bardzo ważną rzeczą dla słuchaczy ponieważ łatwo stracić motywację do nauki jeśli musimy dużo czasu spędzić na dojazdy i powroty ze szkoły, szczególnie w okresie jesienno zimowym. Warto więc poszukać dobrej szkoły, która znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub uczelni w której się studiuje. Miła atmosfera w recepcji oraz na lekcji jest bardzo ważnym elementem motywującym słuchacza do systematycznego chodzenia do szkoły.


10. Jakie pomoce dodatkowe powinna oferować dobra szkoła- czyli np. darmowe konsultacje czy biblioteka?
Każda dobra szkoła językowa powinna mieć choćby małą biblioteczkę dla słuchaczy. Przy zapisach warto dowiedzieć się czy w ramach kursu możemy liczyć na dodatkowe bezpłatne konsultacje.


11. Czy kursy oferowane przez szkoły językowe np. w Instytucie Goethego, Cervantesa czy British Council są lepsze od tych oferowanych przez niezależne szkoły językowe?

Kiedyś panowała powszechna opinia, że tylko w tych Instytutach uczą bardzo dobrze. Obecnie znajdziemy wiele szkół, które oferują naukę na równie wysokim poziomie za niższą cenę. Z całą pewnością zapisując się do szkół ze znakiem Jakości PASE można mieć gwarancję, że jakość nauczania w tych szkołach została potwierdzona przez niezależnych inspektorów.


12. Powszechnie znane są nazwy np. Metody Callana czy Helen Doron. Czy warto zdecydować się na konkretną metodę i iść do szkoły tylko dlatego, że będzie ona stosowana na lekcjach? Czy takie metody w ogóle mają sens i odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Każda metoda, dostosowana do potrzeb klienta i skuteczna w konkretnym kontekście edukacyjnym jest akceptowana przez PASE. Pomimo, że najczęściej stosowaną dzisiaj metodą nauczania jest metoda komunikacyjna, wskazane jest uzupełniać ją technikami zaczerpniętymi z innych metod lub czasem zastępować innymi metodami, jeżeli efekty użycia tych metod są satysfakcjonujące i weryfikowalne.

 
 
 • Strefa Słuchacza
 • Strefa Dyrektora
 • Strefa Lektora

 • Jeśli chcesz otrzymywać informacje o szkoleniach i warsztatach wpisz swoje dane:

  Ta strona używa cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki

  feed-image RSS

  COPYRIGHT BY PASE

  DESIGNED BY TOMAMI

  DEVELOPED BY BASCOMP